Úvod do problematiky bioplastů

Pojem bioplasty není dodnes jasně definován. Vývoj terminologie vnitrostátními a mezinárodními organizacemi pro tuto skupinu materiálů právě začal a bude chvíli trvat.

Myslím, že je nutné jasně definovat účel bioplastu. I když se může zdát, že je to všem jasné, rozmanité složení pod tímto názvem ukazuje, že tomu tak není. Jsou asi dva základní problémy, které mají bioplasty řešit. Za prvé čerpání fosilních zásob pro výrobu klasického plastu, o kterých se již desetiletí diskutuje a tvrdí se o nich, že jsou u konce. Za druhé biologická stálost, tzn. nerozložitelnost klasických plastů a tím zamoření planety odpadem. Málo nebo i více informovaná veřejnost však vychází dle mého názoru z přesvědčení, že bioplasty by měly splňovat obě kritéria neboli řešit oba problémy.

Obal na květiny z PLA-blend bio-flex
Obal na květiny z PLA-blend bio-flex

Je skutečností, že průmysl na přesnou definici bioplastu nečeká. Existuje již celá skupina firem, které nabízejí podle informací již přes 300 druhů materiálů a nazývají je „bioplasty“. Bioplasty se již dnes používají v různých výrobcích, například v PET lahvích (Volvic, Apollinaris, Coca Cola), jogurtových kelímcích (Danone), kancelářských předmětech (edding, Staedtler, Henkel), ale také v zemědělství, lékařské technologii nebo textilním průmyslu.

Napsat komentář