Co znamená průmyslové kompostování

Pokud na stránkách výrobce bioplastu je napsáno, že jeho produkty jsou „kompostovatelné“, neznamená to vždy, že když se například bioplastová taška zahrabe do půdy, že jim tam za X let nenajdeme. 

To, že je bioplast kompostovatelný dává spotřebiteli produktu pocit, že zmizí jako listí z podzimu a podpoří růst nové vegetace. Jak ale uvádí více studií, kompostování bioplastů nepřináší žádný užitek a jedná se o nejméně šetrnou a ekonomickou variantu likvidace bioplastů.

I u kompostování rozlišujeme různé druhy. Domácí kompostování (na zahradě), komunitní kompostování (společná místa) a průmyslové kompostování.

Podle informací vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR pět let zkoumali rozklad bioplastových pytlů a lahví a zjistili, že se plasty z modifikovaných škrobů samy nerozpadají a některé z nich do půdy uvolňují chemikálie a ftaláty. Podle vědců se tyto plasty mohou rozložit v kompostu jen tehdy, když se dokonale rozstříhají a kompost zahřeje na více než 60 stupňů Celsia (Zdroj). Průmyslové kompostování je finančně náročné, zejména investice do vodohospodářsky zabezpečených kompostáren jsou značné.

…..

Napsat komentář