Pokud na stránkách výrobce bioplastu je napsáno, že jeho produkty jsou „kompostovatelné“, neznamená to vždy, že když se například bioplastová taška zahrabe do půdy, že jim tam za X let nenajdeme.
To, že je bioplast kompostovatelný dává spotřebiteli produktu pocit, že zmizí jako listí z podzimu a podpoří růst nové vegetace. Jak ale uvádí více studií, kompostování bioplastů nepřináší žádný užitek a jedná se o nejméně šetrnou a ekonomickou variantu likvidace bioplastů.
I u kompostování rozlišujeme různé druhy. Domácí kompostování (na zahradě), komunitní kompostování (společná místa) a průmyslové kompostování.
Podle informací vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR pět let zkoumali rozklad bioplastových pytlů a lahví a zjistili, že se plasty z modifikovaných škrobů samy nerozpadají a některé z nich do půdy uvolňují chemikálie a ftaláty. Podle vědců se tyto plasty mohou rozložit v kompostu jen tehdy, když se dokonale rozstříhají a kompost zahřeje na více než 60 stupňů Celsia (Zdroj). Průmyslové kompostování je finančně náročné, zejména investice do vodohospodářsky zabezpečených kompostáren jsou značné.
…..