O blogu bioplasty a zdroje

Vážení případní návštěvníci,

Pro mnohé, co pracují v průmyslu nebo obchodě má slovo bioplasty čarovnou moc. Ve snaze najít jednoduchou substituci stávajících klasických plastů, které se staly symbolem znečištění planety, se objevily bioplasty. Mnozí to přivítali jako spásu s nadějí, že lze dál vyrábět a produkovat v dosavadním tempu. Jen se plasty během času, až budou ceny srovnatelné s klasickými plasty z fosilních zdrojů, nahradí bioplasty a ty budou automaticky mizet v přírodě ať je vyhodíme kamkoli. Otázka je na první pohled vyřešena.

Tuto představu jsem měl také a začal se o bioplasty více zajímat. Objevily se ale informace, které jednoduchou představu narušily a najednou to nebylo tak jednoduché jak se původně zdálo.

Každý, kdo v průmyslu nebo obchodě profesionálně pracuje a plasty využívá ať jako materiál nebo jako obal nemá čas zjišťovat, zda dělá nebo nedělá při snaze o dobrou věc skutečně dobrou věc. To samé platí i u konzumentů, kteří ve snaze odlehčit přírodě používají různé bioplastické pytle na biologické odpadky a diví se, proč se v kompostu nerozloží.

Jelikož se v českém internetovém prostředí nedají najít ucelené a hlavně objektivní informace o bioplastech z nezávislého zdroje, rozhodl jsem se oprášit zkušenosti ze studií se sběrem informací a tuto cestu za informacemi zdokumentovat na tomto blogu a pokud možno pragmaticky sestavit základní fakta tak, aby jim porozuměl i normální člověk, co se v odborné tématice nepohybuje.

Nedělám si nároky na ucelenost celé problematiky a věděckou přesnost odborných (především chemických) mnou interpretovaných informací zveřejněných na tomto blogu, protože platí starý pozměněný citát „čím více toho vím, tím více vím, že nic nevím“. Mým cílem bylo dokumentovat cestu za poznáním a udělat si nějaké závěry tak, aby popřípadě přispěla a urychlila cestu jiným.

Pavel Šik, autor blogu

Kontakt

Zdroje